Krajina srdce

Tisk

Dýňová polévka

Zaměření: Regionální Dýňová polévka
Typ: kulturní
Obec: Mladá Vožice
Region: Krajina srdce

Tento recept u nás zdomácněl už před lety, přišel k nám z Rakouska. Pokud jste tuhle polévku ještě neměli, určitě ji zkuste. Potřebujete na ni jakoukoli dýni  s oranžovou dužninou, ideálně běžně pěstovaného Goliáše. Pouze z Hókaida bych ji nedělala, to má trochu jinou konzistenci dužniny i chuť.

Dužninu dýně nakrájím na kostičky . Dám do co největšího hrnce na cibulkový základ , malinko podliji vodu a dusím do měkka. Je to za chvíli. Prošťouchám šťouchadlem na brambory a pak rozmixuju do hladka tyčovým mixérem. Přidám mléko, možná je i 12% smetana,  ochutím solí, pepřem a  trochou strouhaného muškátového oříšku. Pokud byste měli trochu toho šafránu J, přidejte i ten. I bez něj je barva této polévky úžasná. Pak už jen chvilinku provařit. Na závěr přidám podle chuti citrón, po něm polévka ještě trochu zhoustne… Pokud je hustá příliš, naředíme  vodou (mlékem).

Tuto sytou polévku je možno podávat s malými opečenými toustíky (rohlík na šikmá kolečka), moc hezky vypadá, pokud talíře posypete na sucho opečenými dýňovými semínky. Kdo nemá dýňové semínko, může ozdobit například  kysanou smetanou… Polévka je přijímána velmi kladně i zapřisáhlými odpůrci zeleninové stravy.

 

Newsletter
Kalendář akcí