Tisk

Návod

Zaměření: Nadregionální
Typ: jiná
Obec:
Region:

Portál Venkovská tržnice je provozován ve spolupráci 12 venkovských regionů České republiky. Jeho cílem je podpora vzdělávání, rozvoje podnikání a služeb, vzájemná spolupráce a komunikace obyvatel těchto regionů.

PDF verze návodu (s obrázky) je ke stažení zde.

Obsah

Úvod

Vyhledávání

Anketa

Bazar

Katalog

Aktuality

Akce

Newsletter - hromadné rozesílání

Mapy

E-shop

Regionální statistiky

Obecné

 

Úvod

Portál Venkovská tržnice je provozován ve spolupráci 12 venkovských regionů České republiky. Jeho cílem je podpora vzdělávání, rozvoje podnikání a služeb, vzájemná spolupráce a komunikace obyvatel těchto regionů.

Více o projektu 

Seznam partnerských regionů 

Koordinátorem projektu je MAS Krajina srdce 

Portál je otevřený všem návštěvníkům, pro přístup k některým funkcím je ale vyžadována registrace a vybrané funkce jsou určeny pouze pro správce v jednotlivých MAS. Bez registrace můžete prohlížet všechny veřejné informace, vložit nový inzerát, nakupovat v e-shopu a také zadat informaci o nové akci. Registrace je nutná pro zápis do katalogu a pro vytvoření vlastního e-shopu. Provozovatel si vyhrazuje právo odmítnout vaší registraci nebo skrýt vámi vložené informace, zejména v případě, že dochází k porušení zákonů ČR nebo pravidel slušnosti.

V případě věcných nebo technických dotazů můžete kontaktovat provozovatele prostřednictvím formuláře.

 

Vyhledávání

Vyhledávání dostupné v pravém sloupci každé stránky portálu hledá fulltextově přes celý portál. To znamená, že se zadané výrazy hledají v textových položkách (názvy, popisy) všech dílčích aplikací (tzn. nejen aktuality, zprávy a akce, ale také inzeráty v bazaru, záznamy v katalogu atd.). Výstupem je potom přehled všech výskytů seřazený podle jednotlivých dílčích aplikací portálu - vypíše se, kde se slovo našlo v akcích, v aktualitách, v bazaru a  v katalogu. Pokud se slovo najde více než 5-10x, je na konci seznamu výskytů odkaz na zobrazení dalších záznamů v dané aplikaci.

Pokud zadáte výraz tvořený více slovy, vyhledají se všechny záznamy, které obsahují alespoň jedno z nich.

Jak zadávat hledaný text?

Do hledání zadávejte co nejjednodušší výraz, například jen jedno slovo. Podstatné jméno zadejte v prvním pádě jednotného čísla nebo bez koncovky, sloveso v infinitivu bez koncovky. Do hledaného výrazu není třeba zadávat zástupné znaky (* a ?).  Velká a malá písmena nehrají roli, stejně tak diakritika (najdou se i slova, která obsahují zadané slovo bez diakritiky, a naopak, při zadání výrazu bez háčků a čárek jsou ve výsledcích i záznamy, kde se tento výraz vyskytuje s diakritikou).

Odkud se berou hesla v našeptávači?

Našeptávač, který se aktivuje při zadání prvních písmen do okénka pro vyhledávání, nabízí fráze zadávané do vyhledávače ostatními uživateli. Kromě toho obsahuje slova a fráze připravené při spuštění systému indexováním obsahu databáze.

Co dělat, když se nic nenajde?

Vraťte se do vyhledávacího formuláře a zkontrolujte své zadání (neobsahuje třeba překlep?). Zkuste zadat jednodušší výraz, například jen jedno slovo, zadejte slovo v prvním pádě jednotného čísla nebo bez koncovky. Do hledaného výrazu není třeba zadávat zástupné znaky (* a ?). Nechte se inspirovat našeptávačem - zadejte jen několik počátečních znaků a počkejte, co vám systém nabídne. Pokud hledáte podle názvu obce, je praktičtější vstoupit do přehledu obcí (pod mapou každého regionu), obec najít tam a zobrazit její detail. V něm se ukáží odkazy na záznamy spojené s obcí v akcích, aktualitách, bazaru i katalogu.

 

Anketa

Anketa vám umožňuje vyjádřit názor na zadanou otázku. V jednom okamžiku může být na portálu aktivních více anket - jsou zadávány samostatně na titulní stránku portálu a stránky regionů. V každé takové anketě můžete hlasovat pouze jednou - systém ukládá IP adresu, ze které jste hlasovali. Svůj názor zadáte kliknutím na vybranou možnost.

Výsledky předchozích anket je možné prohlížet po kliknutí na odkaz umístěný pod anketou.

Co dělat, když nemůžu hlasovat kvůli duplicitní IP adrese?

V případě, že na stránky přistupujete z počítačové sítě, která navenek zobrazuje jedinou IP adresu, může se stát, že váš hlas bude odmítnut proto, že ze sítě již hlasoval jiný uživatel. S tím se nedá nic moc dělat, jedině jít hlasovat odjinud, například z internetové kavárny.

 

Bazar

Bazar je určen pro bezplatnou soukromou inzerci obyvatel regionů, které jsou partnery projektu. Umožňuje vám nabízet nebo poptávat libovolné zboží a služby a vyhledávat v nabídkách ostatních uživatelů. V případě komerčních nabídek nebo opakujících se prodejů však doporučujeme využít spíše e-shop.

Vyhledávání

Po vstupu do bazaru se zobrazí nejnovější inzeráty, je možné jimi listovat a kliknutím na nadpis zobrazovat podrobnosti. Pokud do bazaru vstoupíte z titulní stránky portálu, zobrazují se všechny inzeráty bez rozlišení regionu. Pokud ale do bazaru vstoupíte z titulní stránky některého z regionů, je přehled omezen jen na inzeráty příslušné k tomuto regionu.

Počet zobrazených inzerátů je možné omezit za pomoci vyhledávacího formuláře, který je v záhlaví prostředního sloupce na každé stránce bazaru. Zde je možné vybrat kategorii (obor) inzerátu, typ (nabídka/poptávka/výměna), časový interval zadání inzerátu (od - do) a také region, případně i obec (po výběru regionu se v druhém menu již zobrazí jen obce z tohoto regionu). Regiony i obce je možné vybírat i ve větším počtu - podržením klávesy Ctrl a klikáním můžete vybrat více regionů nebo víc obcí. yhledány budou takové inzeráty, které splňují současně všechny zadané podmínky (tzn. jsou ve vybrané kategorii a zároveń v regionu atd.).

Ve formuláři je také možno vybrat způsob řazení vybraných inzerátů.

Jak odpovědět na inzerát

Pokud vás některá z nabídek zaujala a chcete na inzerát odpovědět, máte několik možností: reagovat na kontakty uvedené v inzerátu (vždy je uveden e-mail, většinou i telefon), nebo odpovědět pomocí formuláře, který je dostupný pod detailem inzerátu. Formulář pouze vygeneruje e-mail, který se doručí inzerentovi. Ve formuláři musí být vyplněna vaše e-mailová adresa, jinak by vám inzerent neměl jak odpovědět.

Jak používat QR kódy u tištěných inzerátů

Kostkované čtverečky u tištěné verze inzerátů jsou tzv. QR kódy, obdoba čárových kódů používaných v obchodech. Tyto kódy je možné snímat a dekódovat pomocí chytrých telefonů. Každý QR-kód obsahuje URL (webovou adresu) na detail inzerátu, u kterého je vytištěn. Může se stát, že v době mezi vytištěním inzerátu a okamžikem, kdy jste si kód sejmuli, byl inzerát stažen nebo se změnil jeho nadpis a tím pádem i adresa. V takovém případě se po vstupu na adresu uloženou v QR kódu objeví chybové hlášení.

 

Jak vložit inzerát

Vložení inzerátu do bazaru Venkovské tržnice je otevřené pro všechny obyvatele nebo návštěvníky území některé z 12 místních akčních skupin - partnerů projektu (jejich územní vymezení najdete na mapě - odkaz). Bazar je určen pro pro bezplatnou soukromou inzerci. Umožňuje nabízet nebo poptávat libovolné zboží a služby a vyhledávat v nabídkách ostatních uživatelů. V případě komerčních nabídek nebo opakujících se prodejů však doporučujeme využít spíše e-shop

Vložení záznamu je bezplatné, ale podléhá kontrole administrátora a vyžaduje splnění určitých podmínek popsaných níže - v případě jejich nesplnění může administrátor zveřejnění inzerátu pozastavit. Věnujte prosím pozornost tomuto návodu, s jehož pomocí vstupní formulář snadno vyplníte.

Inzerát může vkládat každý návštěvník www stránek bez zvláštních přístupových práv. Upravovat ho pak může už jen s pomocí jednorázového hesla, které zadá při vložení inzerátu. Registrovaní uživatelé mohou inzerát vkládat po přihlášení a pro jeho editaci pak použít své uživatelské jméno a heslo.

 

Postup vkládání:

 

Do režimu vložení nového inzerátu vstoupíte kliknutím na odkaz Přidat inzerát (v horní části přehledu inzerátů). Vyplňte všechny tučně označené položky (ty jsou povinné) a také ostatní, pokud jsou pro váš inzerát smysluplné.

Do pole Název inzerátu zadejte nadpis. Nepište proloženě ani celý název velkými písmeny.

 

U volby Typ inzerátu vyberte, zda se jedná o nabídku, poptávku nebo výměnu.

 

U volby Kategorie vyberte obor, do kterého inzerát nejlépe patří.

 

Do pole Inzerent vyplňte jméno a příjmení.

 

U volby MAS vyberte jednu ze seznamu místních akčních skupin, na jejímž území bydlíte. Vaší orientaci pomůže mapa (odkaz).

 

Po výběru MAS se změní seznam obcí u další volby a zobrazí se jen obce z vybrané MAS. Vyberte právě jednu obec.

 

Do pole Adresa (ulice a č.p.) vyplňte ulici (nebo, pokud v obci není uliční systém, název místní části) a číslo domu (popisné, orientační nebo evidenční).

 

Do pole PSČ vyplňte platné poštovní směrovací číslo.

 

Do pole E-mail vyplňte platnou e-mailovou adresu. Na tuto adresu budou zasílány provozní informace související s inzerátem, posílá se na ní i zapomenuté heslo a odpovědi zájemců.

 

Do pole Telefon 1 vyplňte telefonní číslo (čísla), ve tvaru 123 456 789 (bez předčíslí země). Pole je povinné.

 

Do pole Telefon 2 vyplňte případné další telefonní číslo (čísla), ve tvaru 123 456 789 (bez předčíslí země). Pole není povinné.

 

Do pole Text inzerátu vložte vlastní text, tj. co nabízíte/hledáte, co za to chcete, kde to je k vidění a podobně. Text je možné vložit i zkopírováním např. z Wordu. Maximální délka textu je 200 znaků. Vyplnění pole je povinné.

 

Pole Klíčová slova je určeno pro zadání výrazů, podle kterých bude možné záznam vyhledat. Zadávejte jedno- nebo dvouslovné výrazy oddělené čárkou nebo středníkem. Vyplnění pole je povinné.

 

Do pole Kód pro další úpravy vložte heslo, které si sami zvolíte, a se kterým budete moci inzerát upravit nebo smazat. V případě, že ho zapomenete, je možné nechat si ho poslat na e-mailovou adresu uvedenou v horní části formuláře. Minimální délka kódu je 4 znaky.

 

K záznamu o subjektu je možné přiložit i jeden nebo více obrázků a jeden nebo více souborů ke stažení. Obrázky a soubory vybírejte po kliknutí na tlačítko Procházet. Obrázky mohou být ve formátech jpg, gif nebo png. Soubory ke stažení by měly být ve formátech doc, xls, ppt nebo pdf.

 

Po vyplnění všech položek formuláře (včetně zaškrtnutí prohlášení o souhlasu s pravidly portálu) klikněte na tlačítko Přidat inzerát. Aplikace nejprve provede formální kontrolu všech údajů. V případě, že jsou vyplněny správně, zobrazí se potvrzující hláška. Záznam se v bazaru objeví okamžitě, ale podléhá kontrole administrátora.

 

Pokud je jeden nebo více údajů vyplněn chybně nebo není vyplněna některá povinná položka, záznam se neuloží, ale zobrazí se informace o chybě.

 

Pokud potřebujete poradit s vyplněním, zobrazuje se Vám chyba a podobně, kontaktujte nás pomocí formuláře.

 

 

Jak upravit a jak smazat inzerát - neregistrovaný uživatel

Pokud jste inzerát vkládali jako nepřihlášený uživatel, můžete ho upravit nebo smazat za pomoci hesla, které jste si zvolili při zadání inzerátu. Postupujte následovně:

-          v inzerátech najděte svůj inzerát a vstupte do jeho detailu (kliknutím na nadpis)

-          ověřte, že se skutečně jedná o váš inzerát, který chcete upravit nebo smazat

-          v dolní části pod formulářem klikněte na odkaz "Upravit/smazat inzerát"

-          do formuláře, který se objeví, zadejte své jednorázové heslo a klikněte na tlačítko "Pokračovat". Zobrazí se detail inzerátu v editačním režimu (stejný jako při vkládání nového inzerátu)

-          pokud chcete v inzerátu něco upravit, proveďte to a klikněte na tlačítko "Upravit inzerát"

-          pokud chcete inzerát smazat, klikněte na tlačítko "Smazat inzerát".

V případě, že jste zapomněli své jednorázové heslo k tomuto inzerátu, v dialogu pro zadání hesla klikněte na odkaz "Zapomenutý klíč". Na e-mail uvedený v inzerátu budou zaslány instrukce pro obnovu hesla - budete vyzváni, abyste kliknutím na odkaz potvrdili, že chcete heslo resetovat, a poté vám bude zasláno nové automaticky vygenerované heslo.

 

Jak upravit a jak smazat inzerát - registrovaný uživatel

Pokud jste inzerát vkládali jako registrovaní uživatelé (tzn. při jeho zadávání jste byli přihlášeni do systému), můžete ho upravit, když se znovu přihlásíte. Postupujte takto:

-          přihlašte se do systému svým uživatelským jménem a heslem

-          v inzerátech najděte svůj inzerát a vstupte do jeho detailu (kliknutím na nadpis)

-          ověřte, že se skutečně jedná o váš inzerát, který chcete upravit nebo smazat

-          v dolní části pod formulářem klikněte na odkaz "Upravit/smazat inzerát"

-          pokud chcete v inzerátu něco upravit, proveďte to a klikněte na tlačítko "Upravit inzerát"

-          pokud chcete inzerát smazat, klikněte na tlačítko "Smazat inzerát".

V případě, že jste zapomněli své přihlašovací údaje k účtu na portálu VT, postupujte podle popisu uvedeného v kapitole Zapomenuté heslo.

 

Katalog

Katalog obsahuje informace o podnikatelských subjektech (společnostech, živnostnících) a neziskových organizacích, které působí na území 12 regionů - partnerů projektu Venkovská tržnice.

 

Vyhledávání

Po vstupu do katalogu se zobrazí prvních 10 záznamů, je možné jimi listovat a kliknutím na nadpis zobrazovat podrobnosti. Pokud do katalogu vstoupíte z titulní stránky portálu, zobrazují se všechny subjekty bez rozlišení regionu. Pokud ale do katalogu vstoupíte z titulní stránky některého z regionů, je přehled omezen jen na subjekty se sídlem v tomto regionu. Nad seznamem je přehledová mapa, v níž jsou vyznačena sídla zobrazených subjektů.

V katalogu je možné hledat za pomoci vyhledávacího formuláře, který je v záhlaví prostředního sloupce na každé stránce katalogu. Zde je možné vybrat typ subjektu (podnikatel/nezisková organizace), zadat název subjektu (nebo jeho počáteční písmena), dále region, případně i obec (po výběru regionu se v druhém menu již zobrazí jen obce z tohoto regionu) a také oblast činnosti (u podnikatelských subjektů se po výběru oboru zobrazí další menu s podrobnějším členěním pro vybranou oblast). Můžete zadat také klíčová slova, podle kterých chcete hledat (budou se hledat v zadaných klíčových slovech subjektů) a slova, která se budou heldat v charakteristice (popisu) subjektu.  Regiony, obce i obory činnosti je možné vybírat i ve větším počtu - podržením klávesy Ctrl a klikáním můžete vybrat více regionů nebo víc obcí. Vyhledány budou takové subjekty, které splňují současně všechny zadané podmínky (tzn. jsou ve vybraném oboru a zároveň v regionu atd.).

Ve formuláři je také možno vybrat způsob řazení vybraných subjektů.

Výběrová kritéria potvrďte kliknutím na tlačítko Hledat. Zobrazí se seznam odpovídajících subjektů, v jehož záhlaví je mapa s vyznačením jejich polohy. V mapě je možné vybrat subjekt kliknutím na jeho značku.

 

Nový záznam

Vložení informací o podnikatelském nebo neziskovém subjektu do katalogu Venkovské tržnice je otevřené pro všechny subjekty působící na území některé z 12 místních akčních skupin - partnery projektů (jejich územní vymezení najdete na mapě - odkaz). Katalog je určen pro právnické osoby, podnikající fyzické osoby a neziskové organizace všech forem (o.s., o.p.s. atd.). Pokud jen nabízíte výpomoc nebo jednorázovou činnost, použijte bazar (odkaz). Vložení záznamu je bezplatné, ale podléhá schválení administrátora a vyžaduje splnění určitých podmínek popsaných níže. Věnujte prosím pozornost tomuto návodu, s jehož pomocí vstupní formulář snadno vyplníte.

Informace o subjektu může vkládat každý návštěvník www stránek bez zvláštních přístupových práv, založením záznamu se ale stává registrovaným uživatelem webu Venkovská tržnice. Upravovat své údaje pak může už jen s pomocí uživatelského jména a hesla, které obdrží e-mailem po úspěšném založení záznamu. Zároveň s registrací se přihlašuje k odběru elektronického newsletteru Venkovské tržnice v rozsahu dle vlastního výběru. Z odběru newsletteru je možné se kdykoliv odhlásit.

Uložením registračního formuláře uživatel souhlasí s tím, aby provozovatel katalogu (kterým je územně příslušná MAS) podle zákona č.101/2000 Sb. zpracovával a evidoval jeho osobní údaje v Katalogu podnikatelů a neziskových organizací pro potřeby realizace projektu Venkovská tržnice.

Do katalogu je možno vkládat pouze pravdivé informace, což uživatel stvrzuje čestným prohlášením (zaškrtnutím v závěru formuláře). Uživatel zodpovídá za to, že v případě změn své údaje upraví nebo zneplatní.

 

Postup vkládání:

 

Do formuláře pro založení nového subjektu v katalogu lze vstupit kliknutím na odkaz "Přidat subjekt", který je na každé stránce katalogu v horní části sloupce.

U volby Subjekt vyberte typ subjektu - podnikatel nebo nezisková organizace. V závislosti na tom se i nastaví volby pro oblast činnosti.

Do pole IČ vyplňte identifikační číslo organizace. Pokud zadáte platné IČ, bude vyhledáno v registru ARES a některá další pole se automaticky doplní z údajů registru.

Do pole Název subjektu zadejte název (u fyzických osob jméno a předmět podnkání). Nepište proloženě ani celý název velkými písmeny.

Do pole Kontaktní osoba vyplňte jméno a příjmení.

U volby MAS vyberte jednu ze seznamu místních akčních skupin, na jejímž území se nachází sídlo subjektu. Vaší orientaci pomůže mapa (odkaz).

Po výběru MAS se změní seznam obcí u další volby a zobrazí se jen obce z vybrané MAS. Vyberte právě jednu obec.

Do pole Ulice a č.p. vyplňte ulici (nebo, pokud v obci není uliční systém, název místní části) a číslo domu (popisné, orientační nebo evidenční).

Do pole PSČ vyplňte platné poštovní směrovací číslo.

Do pole E-mail vyplňte platnou e-mailovou adresu. Na tuto adresu budou zaslány přístupové údaje pro budoucí editaci záznamu o subjektu.

Do pole WWW vyplňte adresu Vaší webové prezentace, pokud jí máte (pole není povinné).

Do pole Telefonní spojení vyplňte telefonní číslo (čísla), ve tvaru 123 456 789 (bez předčíslí země). Pole není povinné.

Do pole Mobil vyplňte telefonní číslo na mobilní telefon, ve tvaru 789 456 123 (bez předčíslí země). Pole není povinné.

Do pole Fax vyplňte telefonní číslo, kde můžete přijímat faxy, ve tvaru 123 456 789 (bez předčíslí země). Pole není povinné.

Zaškrtnutím vyznačte, zda jste plátcem DPH (prázdné pole = ne, zaškrtnuté pole = ano).

U volby oblast činnosti vyberte nejméně jeden obor. Chcete-li vybrat oborů více, stiskněte klávesu Ctrl a klikejte myší na další obory. V případě podnikatelských subjektů se podle výběru nabídnou v dalším menu podrobnější rozlišení pro vybrané obory. také z nich je možné vybrat více oblastí pomocí klávesy Ctrl + klikání myši.

Pole Klíčová slova je určeno pro zadání výrazů, podle kterých bude možné záznam vyhledat. Zadávejte jedno- nebo dvouslovné výrazy oddělené čárkou nebo středníkem. Vyplnění pole není povinné.

Do pole Charakteristika subjektu vložte textový popis Vaší činnosti. Text je možné vložit i zkopírováním např. z Wordu. Maximální délka textu je 500 znaků. Vyplnění pole není povinné.

Do pole Popis produktu můžete vložit textový popis Vašeho hlavního produktu. Text je možné vložit i zkopírováním např. z Wordu. Maximální délka textu je 250 znaků. Vyplnění pole není povinné.

Do pole Odkaz na Youtube video můžete vložit URL videa z Youtube, které informuje o subjektu nebo produktech. Odkaz by měl být ve tvaru http://www.youtube.com/watch?v=xxxxxxxx nebo http://youtu.be/xxxxxxxxxx.

V mapě, která se zobrazuje v dolní části formuláře, se automaticky zobrazí obec vybraná v předchozích volbách. Mapa už ale nemůže automaticky zohlednit zadanou adresu. Proto, pokud chcete zobrazovat přesnou polohu Vašeho sídla, klikněte do mapy na místo, kde chcete, aby se zobrazovala ikonka polohy. Mapu je možno si přiblížit (táhlem nebo tlačítkem [+] v levé části) nebo změnit na leteckou (tlačítko "Satelitní" vpravo nahoře).

K záznamu o subjektu je možné přiložit i jeden nebo více obrázků a jeden soubor ke stažení. Obrázky a soubory vybírejte po kliknutí na tlačítko Procházet. Obrázky mohou být ve formátech jpg, gif nebo png. Soubory ke stažení by měly být ve formátech doc, xls, ppt nebo pdf.

Po vyplnění všech položek formuláře (včetně zaškrtnutí souhlasu se zpracováním údajů a prohlášení o pravdivosti) klikněte na tlačítko Zaregistrovat subjekt. Aplikace nejprve provede formální kontrolu všech údajů. V případě, že jsou vyplněny správně, zobrazí se potvrzující hláška. Záznam se ale v katalogu neobjeví okamžitě, nejprve jej musí schválit administrátor. To by mělo být provedeno do tří pracovních dnů. O výsledku procesu schvalování budete informováni e-mailem. E-mailem Vám rovněž dorazí údaje potřebné pro budoucí editaci záznamu - odkaz na editační formulář, uživatelské jméno a heslo. Tyto údaje pečlivě uschovejte. Je rovněž možné si je vyžádat použitím funkce "Zapomenuté heslo" v dialogu přihlášení.

Pokud je jeden nebo více údajů vyplněn chybně nebo není vyplněna některá povinná položka, záznam se neuloží, ale zobrazí se informace o chybě.

Pokud potřebujete poradit s vyplněním, zobrazuje se Vám chyba a podobně, kontaktujte nás pomocí formuláře.

 

Editace

Záznam v katalogu můžete kdykoliv upravit, změna ale podléhá schválení administrátora. Pro provedení změny je nutné, abyste se přihlásili svým uživatelským jménem a heslem, které jste dostali mailem při registraci do katalogu. V případě, že toto heslo nemůžete najít, je možné si vyžádat jeho nové zaslání - viz kapitola Zapomenuté heslo.

Postupujte následovně:

-          přihlašte se do systému (volba "Přihlášení" v levém sloupci dole)

-          vyhledejte v katalogu váš záznam (např. zadáním názvu)

-          vstupte do jeho detailu

-          klikněte na odkaz "Editovat" v prostředním sloupci dole

-          opravte údaje a klikněte na tlačítko "Uložit"

Změna se projeví okamžitě, ale upravený záznam bude ještě zkontrolován administrátorem, který jej v případě porušení pravidel portálu, může pozastavit a vyzvat vás k opravě.

 

Zobrazení polohy v mapě

Součástí každého detailního zobrazení informací o subjektu je mapa, která ukazuje polohu sídla subjektu. Pokud to nebylo nastaveno při editaci záznamu, je možné, že mapa nezobrazuje přesnou polohu odpovídající adrese, ale jen místo ve středu obce, ve které subjekt sídlí.

Pokud chcete zobrazovat přesnou polohu Vašeho sídla, klikněte v editaci do mapy na místo, kde chcete, aby se zobrazovala ikonka polohy. Mapu je možno si přiblížit (táhlem nebo tlačítkem [+] v levé části) nebo změnit na leteckou (tlačítko "Satelitní" vpravo nahoře).

 

Import subjektů do navigací

Aplikace katalogu umožňuje uložit vybrané záznamy a následně je importovat do osobní navigace. Export záznamů (obvykle název, GPS souřadnice a telefon) provedete tak, že nejprve vyberete rozsah záznamů, které Vás zajímají (např. za jednu obec, za celou MAS, za vybraný obor - viz kapitola Vyhledávání) a u výsledku kliknete na odkaz "Exportovat subjekty do navigace" v horním rohu mapy. Rozbalí se menu, ze kterého vyberete značku Vašeho přístroje, a potvrdíte klikntím na tlačítko Exportovat. Prohlížeč Vám nabídne ke stažení soubor typu ZIP, který uložíte na disk Vašeho počítače. Soubor obsahuje jednak vlastní soubor se souřadnicemi (jeho typ se liší podle značky navigace - jde o textové nebo binární soubory), jednak ikonku pro zobrazení bodů v mapě. Tyto soubory importujte po připojení navigace k počítači obvyklým způsobem - doporučujeme nastudovat v návodu k navigaci.

Pozor - v případě, že dostatečně neomezíte rozsah vyhledávání, datový soubor pro import může být příliš velký a do navigace se ho nepovede nahrát!

 

Aktuality

Aktuální zprávy zobrazované na portálu Venkovská tržnice a titulních stránkách jednotlivých partnerských regionů je možné prohledávat buď pomocí fulltextového hledání přes celý portál (viz kapitola Vyhledávání),  nebo využít vlastní hledání pro aktuality. To je dostupné přes odkaz "Vyhledávání v aktualitách" v záhlaví sloupce s aktualitami.

Ve vyhledávání je možné zadat text, který se bude fulltextově hledat v názvu, popisu a obsahu zprávy, určit časový interval zveřejnění zprávy (zadáno od - zadáno do), zvolit typ zprávy (regionální/nadregionální) a oblast. V dalším menu je možné vybrat jeden nebo více regionů.

Vyhledávání  spustíte kliknutím na tlačítko Hledat.

 

Akce

Aplikace Akce na portálu Venkovská tržnice informuje o kulturních, společenských, sportovních a dalších akcích konaných na území partnerských regionů portálu. Aplikace je otevřená pro vkládání záznamů o chystaných akcích ze strany návštěvníků webu.

 

Vyhledávání

Ve vyhledávání je možné zadat text, který se bude fulltextově hledat v názvu a popisu akce, určit časový interval konání akce (zadáno od - zadáno do), zvolit typ akce (regionální/nadregionální) a oblast. V dalším menu je možné vybrat jeden nebo více regionů a po jejich výběru i obce.

Vyhledávání  spustíte kliknutím na tlačítko Hledat.

 

Vložení akce - nepřihlášený uživatel

Vložení akce do stránek Venkovské tržnice je otevřené pro všechny obyvatele nebo návštěvníky území některé z 12 místních akčních skupin - partnerů projektu (jejich územní vymezení najdete na mapě).  Vložení záznamu je bezplatné, ale podléhá kontrole administrátora a vyžaduje splnění určitých podmínek popsaných níže - v případě jejich nesplnění může administrátor zveřejnění akce pozastavit. Věnujte prosím pozornost tomuto návodu, s jehož pomocí vstupní formulář snadno vyplníte.

Akci může vkládat každý návštěvník www stránek bez zvláštních přístupových práv. Upravovat jí pak může už jen s pomocí jednorázového hesla, které zadá při vložení akce. Registrovaní uživatelé mohou akce vkládat po přihlášení a pro jejich editaci pak použít své uživatelské jméno a heslo.

 

Postup vkládání:

Do režimu vložení nové akce vstoupíte kliknutím na odkaz Vložit akci (v horní části přehledu akcí). Vyplňte všechny tučně označené položky (ty jsou povinné) a také ostatní, pokud jsou pro váš inzerát smysluplné.

U volby Typ akce vyberte, jakého je typu (obchodní, kulturní atd.).

U volby Regionální/nadregionální vyberte jednu z možností - standardně jsou akce regionální.

U volby MAS vyberte jednu ze seznamu místních akčních skupin, na jejímž území se akce bude konat. Vaší orientaci pomůže mapa (odkaz).

Po výběru MAS se změní seznam obcí u další volby a zobrazí se jen obce z vybrané MAS. Vyberte právě jednu obec. Podle tohoto nastavení se změní i ukazatel v mapě v dolní části stránky. Můžete ho ale ještě posunout, aby ukazoval na přesné místo konání akce v rámci obce.

Do pole Začátek konání akce zadejte (vyberte z kalendáře) datum a pokud možno také čas začátku.

Do pole Předpokládaný konec akce zadejte datum konce akce (pokud je vícedenní).

Do pole Název akce zadejte název. Nepište proloženě ani celý název velkými písmeny.

Do pole Název pořadatele akce               napište název vaší organizace nebo osoby, která akci pořádá.

Do pole E-mail pořadatele vyplňte kontaktní e-mail. Na tento e-mail budou doručovány i provozní zprávy a také případně zapomenuté heslo.

Do pole Vstupné na akci vyplňte výši vstupného v Kč.

Do pole Další dispozice k akci napište text dle svého uvážení. Maximální délka textu je 255 znaků.

Do pole Youtube video můžete vložit URL videa z Youtube, které informuje o subjektu nebo produktech. Odkaz by měl být ve tvaru http://www.youtube.com/watch?v=xxxxxxxx nebo http://youtu.be/xxxxxxxxxx.

Do pole Zdroj informací               můžete vyplnit, odkud jste se o akci dozvěděli (pokud jí sami nepořádáte).

Do pole Heslo pro další úpravu akce vložte heslo, které si sami zvolíte, a se kterým budete moci akci upravit nebo smazat. V případě, že ho zapomenete, je možné nechat si ho poslat na e-mailovou adresu uvedenou v horní části formuláře. Minimální délka kódu je 4 znaky.

 

Připojení obrázku, souboru

K informaci o akci je možné přiložit i jeden nebo více obrázků a jeden soubor ke stažení. Obrázky a soubory vybírejte po kliknutí na tlačítko Procházet. Obrázky mohou být ve formátech jpg, gif nebo png. Soubory ke stažení by měly být ve formátech doc, xls, ppt nebo pdf.

 

Jak upravit a jak smazat akci - neregistrovaný uživatel

Pokud jste záznam o akci vkládali jako nepřihlášený uživatel, můžete ho upravit nebo smazat za pomoci hesla, které jste si zvolili při vkládání akce. Postupujte následovně:

-          v inzerátech najděte tu, kterou chcete editovat, a a vstupte do jejího detailu (kliknutím na nadpis)

-          ověřte, že se skutečně jedná o vaší akci, kterou chcete upravit nebo smazat

-          v dolní části pod formulářem klikněte na odkaz "Upravit/smazat akci"

-          do formuláře, který se objeví, zadejte své jednorázové heslo a klikněte na tlačítko "Pokračovat". Zobrazí se detail akce v editačním režimu (stejný jako při vkládání nového záznamu)

-          pokud chcete v akci něco upravit, proveďte to a klikněte na tlačítko "Upravit akci"

-          pokud chcete akci smazat, klikněte na tlačítko "Smazat akci".

V případě, že jste zapomněli své jednorázové heslo k této akci, v dialogu pro zadání hesla klikněte na odkaz "Zapomenutý klíč". Na e-mail uvedený v inzerátu budou zaslány instrukce pro obnovu hesla - budete vyzváni, abyste kliknutím na odkaz potvrdili, že chcete heslo resetovat, a poté vám bude zasláno nové automaticky vygenerované heslo.

 

Vložení a editace akce - přihlášený uživatel

Vložení akce v režimu, kdy je přihlášen autorizovaný (registrovaný) uživatel, probíhá v zásadě stejně jako vložení akce nepřihlášeným uživatelem. Rozdíl je jen v tom, že registrovaný uživatel nezadává jednorázové heslo pro editaci.

 

Jak upravit a jak smazat záznam o akci - registrovaný uživatel

Pokud jste záznam akce vkládali jako registrovaní uživatelé (tzn. při jeho zadávání jste byli přihlášeni do systému), můžete ho upravit, když se znovu přihlásíte. Postupujte takto:

-          přihlašte se do systému svým uživatelským jménem a heslem

-          v akcích najděte tu, kterou chcete editovat, a vstupte do jejího detailu (kliknutím na nadpis)

-          ověřte, že se skutečně jedná o vaší akci, kterou chcete upravit nebo smazat

-          v dolní části pod formulářem klikněte na odkaz "Upravit/smazat akci"

-          pokud chcete v záznamu něco upravit, proveďte to a klikněte na tlačítko "Upravit akci"

-          pokud chcete akci smazat, klikněte na tlačítko "Smazat akci".

V případě, že jste zapomněli své přihlašovací údaje k účtu na portálu VT, postupujte podle popisu uvedeného v kapitole Zapomenuté heslo (odkaz).

 

 

Newsletter - hromadné rozesílání

Funkce Newsletter umožňuje návštěvníkům sledovat novinky na portálu Venkovská tržnice. pomocí jednoduchého formuláře můžete vyznačit předmět vašeho zájmu a zadat e-mail, na kterou vám budou informace posílány.

Informace o nových příspěvcích na portálu se rozesílají vždy okamžitě po jejich zveřejnění. Může se tedy jednat až o desítky zpráv denně. Informační e-maily jsou rozesílány automatizovaně systémem, mohou se tedy rozesílat i v noci (např. v případě vložení nového inzerátu).

Přihlásit k odběru newsletteru se můžete vyplněním vašeho e-mailu v boxu "Newsletter" v pravém sloupci každé stránky portálu. Po kliknutí na tlačítko "Zaregistrovat se" se zobrazí dialog, v němž můžete určit rozsah zasílaných informací:

Můžete jednak stanovit územní rozsah, tzn. vybrat si region (nebo více regionů), z nichž vás novinky zajímají - to se provede zaškrtnutím regionů v levém sloupečku dialogu.

Dále můžete určit, které oblasti zájmu chcete sledovat. To provedete zaškrtnutím jedné nebo více oblastí v pravém sloupečku.

Po potvrzení výběru (stisknutím tlačítka Přihlásit se k odběru) vám bude doručen mail s adresou, na které můžete rozsah zaslaných informací kdykoliv změnit nebo se úplně odhlásit z odběru.

Pokud již nechcete maily dostávat, neoznačujte prosím informační maily jako nevyžádanou poštu, ale pomocí odkazu, který je v každém mailu doručovaném z Venkovské tržnice (v zápatí zprávy), se z odběru odhlašte.

Změna rozsahu posílání se provádí ve stejném dialogu jako přihlášení. Můžete odškrtat ty regiony a oblasti, které již nechcete sledovat, nebo zaškrtnout nové.

Co dělat, když žádný mail nedorazí?

Je možné, že počítačově generovaný mail bude v některé fázi zasílání označen jako nevyžádaná pošta. Zkontrolujte nejprve složku nevyžádané pošty (spamu) ve vašem mailovém klientu. Pokud je mail zde, upravte nastavení tak, aby odesílatel byl rozpoznáván jako bezpečný. V případě, že mail vůbec není doručen, poraďte se se správcem vašeho mail serveru nebo prostudujte návod k veřejné mailové službě.

 

Mapy

Mapy umožňují orientaci v území partnerských MAS projektu Venkovská tržnice. Zobrazují území MAS a jejich členských obcí a zpřístupňují základní informace o těchto obcích. Mapy jsou založeny na technologiích a mapovém podkladu Google Maps, proto mají i shodnou logiku ovládání jako mapy na Google Maps.

Na každé stránce portálu je v pravém sloupci malá náhledová mapa, která ukazuje buď přehled všech partnerských regionů v ČR (pokud se uživatel nachází na společných stránkách portálu), nebo území aktuálního regionu s jeho členskými obcemi. Na této náhledové mapě je možné klikat na jednotlivé regiony a tím se se dostat na jejich titluní stránky v rámci portálu. V náhledové mapě jednotlivého regionu lze klikat na obce a tím si zobrazit detailní informace o nich (otevírají se do vyskakovacího okna). Funguje zde i přibližování a oddalování mapy (dvojité poklepání levým nebo pravým tlačítkem myši na mapu mimo vyznačená území ).

Kliknutím na odkaz Zobrazit mapu pod náhledovou mapkou se dostanete do režimu zobrazení mapy v prostředním sloupci. Pod společnou mapou všech partnerských regionů se zobrazí seznam těchto regionů s možností zobrazit jejich detailní informace. Pod mapou vybraného regionu se zobrazí seznam jeho členských obcí, kliknutím na odkaz Detail se otevírá nové okno s detailními informacemi o obci.

Velká mapa v prostředním sloupci webu má již většinu standardních funkcí jako mapy v Google Maps a také shodné ovládání - je možné přibližovat resp. oddalovat mapu klikáním do mapy nebo tažením posuvníkem vlevo, posouvat mapu tažením myši nebo klikáním na růžici v levém horním rohu, měnit podklad (tlačítka Mapa/Satelitní v pravém horním rohu) a také používat funkci StreetView - zobrazení pohledu z jedoucího auta. Tu aktivujete přetažením žlutého panáčka z ovládacích prvků do vybraného místa mapy. Zpět do režimu mapy se vrátíte kliknutím na křížek vpravo nahoře.

Tisková verze mapy

V případě, že mapu potřebujete vytisknout, je vhodné využít speciální funkci, která z mapy zobrazí jen základní hranice (krajů + ČR) a hranice a názvy jednotlivých regionů resp. obcí. Podkladová mapa i všechny další popisy jsou skryty, stejně tak jako zbytek webu. Tato verze mapy je dostupná pod odkazem Tisková verze u každé mapy vlevo dole. I v tiskové verzi mapy můžete nastavovat přiblížení/oddálení (kliknutím levým nebo pravým tlačítkem myši), posouvat výřez (tažením myši) až do stavu, kdy je zobrazena přesně ta část mapy, kterou chcete tisknout. Tisk pak aktivujete z prohlížeče (přes menu nebo stisknutím kláves Ctrl-P).

 

E-shop

E-shop je určen pro zprostředkování prodeje a nákupu zboží od výrobců na území partnerských regionů projektu. Provozovatel portálu není účastníkem obchodní transakce, obchod probíhá přímo mezi nakupujícím a prodávajícím.

Jak nakupovat

Dříve, než začnete nakupovat, doporučujeme prostudovat si  prodejní a reklamační řád.

V e-shopu je možné procházet jednotlivé kategorie (po kliknutí na ikonu kategorie na titulní stránce e-shopu) a také vyhledávat slova obsažená v názvu nebo popisu zboží. Zboží, které chcete zakoupit, vložte do svého košíku - u detailu zboží zadejte požadované množství a klikněte na tlačítko "Vložit do košíku".  Takto můžete vybrat i více druhů zboží  bez ohledu na to, od jakého prodejce pochází. Množství dosud vybraného zboží a celková cena se zobrazují v boxu v pravém sloupci stránky.

Po dokončení výběru zboží přejděte k jeho objednání - klikněte na box Nákupní košík a zkontrolujte, případně upravte množství jednotlivých druhů zboží, které chcete zakoupit. Pokud chcete zboží úplně odebrat, klikněte na ikonku s červeným křížkem v řádku vpravo (stejného výsledku dosáhnete zadáním nulového množství zboží). Po dokončení kotnroly košíku klikněte na tlačítko "Přejít k objednávce".

V dialogu, který se zobrazí, vyplňte všechny požadované údaje. E-mailová adresa je potřebná k tomu, aby Vám prodávající mohl dát zprávu o postupu vyřízení objednávky. Jméno a adresní údaje jsou nezbytné pro dodání zboží. Nezapomeňte zaškrtnout, že souhlasíte s podmínkami e-shopu (podmínky si můžete přečíst po kliknutí na odkaz vedle zaškrtátka). Údaje uložíte kliknutím na tlačítko Pokračovat. Tímto krokem se zároveň stáváte registrovaným uživatelem e-shopu. Na vaší e-mailovou adresu budou zaslány přístupové udaje pro další přihlášení.

Pokud jste už v e-shopu Venkovské tržnice nakupovali, nezadávejte znovu své údaje, ale přihlašte se pomocí dialogu dostupného po kliknutí na odkaz Přihlášení (levý sloupec dole). Dialog obsahuje i volby pro případ zapomenutého hesla. Adresní údaje se pak načtou automaticky, doporučujeme je zkontrolovat a případně upravit.

V dialogu následujícím po zadání adresních údajů vyberte ještě způsob dopravy a platby (k dispozici jsou jen možnosti, které povolil prodávající - tzn. pokud prodávající u daného zboží určil jako způsob dopravy jen osobní odběr, není možné požadovat dodání zboží poštou), zkontrolujte všechny údaje (druh a množství zboží, adresní údaje) a pokud souhlasí, klikněte na tlačítko Objednat. informace o vaší objednávce bude doručena všem prodávajícím, kteří se vám ozvou s informacemi o jejím vyřízení.

 

E-shop - návody pro prodávající

Jak se zaregistrovat

Registrace a tím i možnost prodávat přes e-shop je vázána na registraci v katalogu Venkovské tržnice. Proto pokud již nejste registrováni v katalogu, bude vám nejprve nabídnut formulář pro založení záznamu v katalogu  a po úspěšné registraci lze teprve založit e-shop. Pokud již záznam v katalogu máte, před založením e-shopu se přihlaste k portálu svým jménem a heslem.

Pro založení e-shopu je potřeba vyplnit formulář obsahující název obchodu, vyplnit možné způsoby platby a dopravy (resp. zadat cenu u povolených způsobů dopravy) a zaškrtnout souhlas s pravidly. E-shop bude pro návštěvníky dostupný až po schválení příslušným administrátorem. O tom budete informování prostřednictvím e-mailu. Již před schválením e-shopu administrátorem ale můžete vkládat zboží, které chcete nabízet.

Přihlašování, zapomenuté heslo

Pro přístup do e-shopu v roli jeho správce (prodávajícího) se musíte přihlásit k portálu. To provedete zadáním svého uživatelského jména a hesla (které vám bylo doručeno e-mailem) po kliknutí na odkaz Přihlášení (v levém sloupci dole). V případě, že jste své přístupové heslo zapomněli, postupujte podle popisu uvedeného v kapitole Zapomenuté heslo.

Po přihlášení se v horní části stránky objeví černá lišta, na které je zobrazeno vaše uživatelské jméno a role, kterou máte k dispozici. Můžete z ní upravovat své uživatelské údaje (mail, heslo), upravovat záznam v katalogu, ale především spravovat e-shop. K tomu slouží tyto tři odkazy:

Nastavení  e-shopu

Umožňuje změnit nastavení zvolené při zakládání e-shopu - způsob platby a ceny dopravy. Název obchodu již není možné měnit. V případě nezbytné potřeby změny názvu se obraťte na administrátora pomocí formuláře.

Objednávky

Zobrazí přehled a stav objednávek zboží z vašeho e-shopu. Detailní informace o objednávkách můžete zobrazit po kliknutí na odkaz Zobrazit v pravém sloupci každého řádku.

Zboží

Zobrazí přehled dosud zadaného zboží s možností jeho úpravy (nebo zneplatnění). Nové zboží je možné přidat kliknutím na odkaz v záhlaví tabulky.

U zboží se vyplňují následující údaje:

Název - vyplňte název zboží

Kategorie - vyberte jednu nebo více kategorií, ve které se má zboží nabízet. Více kategorií je možné vybrat stisknutím tlačítka Ctrl na klávesnici a klikáním na jednotlivé volby v menu.

Materiál - zadejte slovně materiál, z něhož je zboží převážně vyrobeno.

Cena - zadejte prodejní cenu, bez dopravy, ale včetně DPH (jste-li plátcem) za jeden kus nebo jinou měrnou jednotku. Pole umožňuje vkládat jen čísla, včetně haléřů (tzn. ve tvaru 9999,90 nebo jen 9999).

Dostupnost - vyberte, zda je zboží dostupné. Pokud jej označíte jako nedostupné, nebude se zobrazovat v nabídce.

Popis - vložte textový popis zboží o maximální délce 255 znaků.

Klíčová slova - zadejte klíčová slova nejlépe vystihující zboží. Tato slova budou použita pro vyhledávání.

Způsob dopravy - ze způsobů dopravy, které jste povolili při nastavování e-shopu, zde vyberte ty způsoby, které jsou vhodné pro konkrétní druh zboží. Můžete zvolit i více způsobů dopravy, z nichž si pak nakupující vybere ten, který mu nejlépe vyhovuje. Způsob dopravy vyberete zaškrtnutím políčka.

Ke každé položce zboží je možné připojit jeden obrázek (jeho náhled se zobrazí v přeheldu zboží) a jeden nebo více souborů. Klikněte na odkaz Přidat obrázek (soubor), vyberte soubor z pevného disku vašeho počítače, zadejte název souboru a klikněte na tlačítko Odeslat.

Vkládání (i editaci) každé položky zboží ukončete kliknutím na tlačítko Uložit.

 

Regionální statistiky + mapové interpretace

Regionální statistiky slouží autorizovaným uživatelům k získávání informací o území partnerských regionů. K dispozici jsou údaje demografického a socioekonomického charakteru, jejichž přehled je součástí tohoto návodu.

Regionální statistiky jsou přístupné z horní (černé) lišty po přihlášení k portálu. Zobrazují se pouze uživatelům autorizovaným pro práci s nimi (tedy nejen administrátorům portálu, ale ne všem registrovaným uživatelům). O autorizaci pro přístup k regionálním statistikám můžete požádat buď při registraci k portálu, nebo v nastavení vašeho účtu (přes odkaz Upravit údaje, přidat požadavek na roli Nahlížení do statistik).

Regionální statistiky pracují s daty ze dvou hlavních zdrojů:

a)      s veřejně dostupnými daty o obcích shromažďovanými ústředními orgány (ČSÚ, MPSV)

b)      s daty o obcích zadávanými administrátory jednotlivých členských regionů Venkovské tržnice

Data jsou zobrazována a sumarizována na základě aktuálního územního vymezení členských regionů (daného výčtem jejich obcí). Data jsou však k dispozici za různá časová období (aktuálně 2009-2011 nebo 12).

Územní vymezení regionů

Seznam partnerských regionů a jejich členských obcí je k dispozici i na veřejné části stránek, a to po zobrazení přehledové mapy (seznam regionů), resp. mapy vybraného regionu v prostředním sloupci (seznam obcí). Z těchto seznamů je také možné zobrazit detailní informace o regionu a o obci (otevírají se do nového okna).

Zobrazení výstupů v tabulkové formě

Ve formuláři, který se zobrazí po kliknutí na odkaz Statistiky ČSÚ, je potřeba vybrat územní rozsah, ukazatele, které se mají zobrazit, a jejich časové určení.

Územní rozsah: Z menu "MAS" vyberte buď jednu MAS (region), nebo všechny (volba "Suma podle MAS). V případě výběru jedné MAS se budou zobrazovat údaje za obce této MAS, v druhém případě se zobrazují sumarizace pro všechny MAS.

Ukazatele: Z přehledu ukazatelů zaškrtněte nejméně jeden.

Časové určení: Zaškrtnutím vyberte alespoň jeden rok, za který se vybrané ukazatele mají zobrazit. Některé ukazatele nejsou dostupné za všechny roky.

Po nastavení všech parametrů klikněte na tlačítko Zobrazit. Jednotlivé vybrané ukazatele se zobrazí ve sloupcích, území (obce/regiony) v řádcích. Pokud jste zvolili zobrazení ukazatelů za více let, zobrazí se pod každým ukazatelem více sloupců s příslušnými ročníky.

 

Přehled ukazatelů

a)      základní demografické ukazatele

Počet obyvatel

Počet obyvatel - muži

Počet obyvatel - ženy

Výměra

Hustota (obyvatel na km2)

b)      průměrný věk

Průměrný věk

Průměrný věk - muži

Průměrný věk - ženy

c)       Přírůstek obyvatel

Přírůstek obyvatel celkový

Narození

Zemřelí

Přirozený přírůstek obyvatel

d)      Zaměstnanost

Osoby v produktivním věku

Uchazeči o zaměstnání

Nezaměstnanost

 

Zobrazení ukazatelů v mapě

V záhlaví každého sloupce je k dispozici odkaz Mapa, po jehož prokliknutí se dostanete do dialogu pro definici mapového výstupu. V případě, že je dialog vyvolán z konkrétního ukazatele a roku, tyto parametry se již předvyplní, je ale možné je změnit. Dialog je možné také vyvolat přímo z lišty (odkaz Regionální statistiky - mapa), v takovém případě žádné parametry předpřipraveny nejsou.

V dialogu je možné upravit počet intervalů, rozsah a barevné nastavení pro jednotlivé intervaly.

Počet intervalů můžete nastavit zadáním čísla do pole "Počet intervalů" a kliknutím na tlačítko "Vygenerovat intervaly". Aplikace zjistí nejmenší a největší hodnoty ve zpracovávané sadě a intervaly rovnoměrně rozloží v rámci tohoto rozsahu.

Rozsah jednotlivých intervalů můžete měnit kliknutím do příslušného pole s hodnotou.

Barvu můžete změnit kliknutím do barevného obdélníčku v pravém sloupci každého řádku. Tím aktivujete dialog pro výběr barvy - v kruhu vyberete barevný odstín, ve čtverečku uvnitř pak sytost. Pokud umíte čísla barev v hexadecimálním tvaru, můžete je rovnou vepisovat do políček.

Generování mapy spustíte kliknutím na tlačítko Zobrazit.

Pamatujte, že i při použití dat z určitého roku budou zobrazeny aktuální hranice obcí (regionů), tj. nemusí plně odpovídat vybranému roku.

V dialogu je také možné nastavit, zda se má zobrazovat podkladová mapa. Pokud toto nastavení zrušíte, bude výstup vhodnější pro tisk.

 

Obecné:

Registrace

Uživatelé, kteří chtějí aktivně zasahovat do obsahu portálu Venkovská tržnice, by se měli registrovat a po odsouhlasení registrace administrátorem se přihlašovat svým uživatelským jménem a heslem. Registrace vám umožní:

-          vkládat informace o nových akcích

-          přidávat a upravovat inzeráty

-          zaregistrovat se do katalogu

-          vytvořit si vlastní obchod v e-shopu

-          nakupovat v e-shopu bez opakovaného zadávání adresních údajů

Registrace je rovněž podmínkou k přidělení některé z administračních rolí. Žádost o registraci jako administrátor podávejte jen v případě, že jste k tomu byli vyzváni některým ze stávajících administrátorů. V opačném případě bude taková žádost nejspíše zamítnuta.

Žádost o registraci schvaluje územně příslušný administrátor (administrátor regionu, který jste vyznačili v žádosti). Schválení by nemělo trvat déle než tři pracovní dny.  O schválení nebo zamítnutí registrace vám přijde mailová zpráva na adresu, kterou jste uvedli u žádosti. Pokud žádná zpráva nepřijde, použijte prosím tento formulář pro zaslání zprávy (odkaz).

Automaticky je registrován jako uživatel portálu každý, kdo přidá záznam do katalogu.

Přihlášení

Pokud jste se již registrovali a vaše registrace byla potvrzena administrátorem (o tom vám dojde potvrzení e-mailem), můžete se přihlásit. Do dialogu přihlášení vstoupíte kliknutím na odkaz Přihlášení v dolní části levého sloupce libovolné stránky. Do dialogu, který se zobrazí, zadejte své uživatelské jméno (e-mail) a heslo a klikněte na tlačítko Přihlásit se.

Pokud pracujete na svém vlastním počítači a nechcete heslo zadávat pokaždé, když vstupujete na portál, můžete při přihlašování zaškrtnout volbu Přihlásit trvale. Přihlašovací údaje se uloží do cookies ve Vašem počítači a načtou se automaticky při otevření stránky Venkovské tržnice, takže se nebudete muset přihlašovat.

Po úspěšném přihlášení se v horní části stránky zobrazí černá lišta, na které je vidět, jakým uživatelským jménem a v jaké roli jste přihlášeni.  Přes odkazy v liště můžete:

-          upravit své přihlašovací údaje (změnit uživatelské jméno, e-mail  a také si nastavit vlastní heslo místo hesla vygenerovaného systémem)

-          pokud jste registrováni v katalogu, máte odtud přístup k editaci svých údajů

-          pokud jste si zřídili e-shop, máte možnost ho odsud spravovat

-          pokud máte některou z administrátorských rolí, můžete odtud vstoupit do administrace

-          můžete se také odhlásit a dál pracovat jako nepřihlášený uživatel.

Zapomenuté heslo

V případě, že jste "zapomněli" své přístupové heslo, můžete si požádat o jeho obnovení. Klikněte na volbu Zapomenuté heslo (je v levém sloupci titulní stránky dole nebo u dialogu pro přihlašování) a zadejte e-mailovou adresu, kterou jste zadali při registraci.

Na tuto mailovou adresu bude systémem doručena zpráva s odkazem, na který je potřeba kliknout a ve stránce, která se zobrazí, potvrdit souhlas s resetem hesla. Teprve po tomto potvrzení bude na vaší e-mailovou adresu doručeno nově vygenerované heslo, které si následně můžete změnit (po přihlášení v dialogu Upravit údaje v horní černé liště). Tento postup je nezbytný pro ochranu před vyzrazením vašeho hesla a před častými resety hesel ze strany robotů.

 

Tisk výstupů s QR kódy

Tisková verze inzerátů se vyvolá se kliknutím na odkaz Tisk v záhlaví vyhledávacího formuláře bazaru. Po kliknutí na tento odkaz se v prohlížeči zobrazí tisková verze stránky, kterou je potřeba v závislosti na typu a nastavení prohlížeče vytisknout (např. v IE volbami Soubor - Tisk a potvrzením tiskového dialogu, případně stisknutím kombinace kláves Ctrl-P; v Chromu kliknutím na ikonku menu a Tisk nebo také Ctrl-P atd.).

Před spuštěním tisku se přesvědčte, že jste nastavili správný rozsah vybraných inzerátů - tisknout se budou všechny inzeráty v aktuálním výběru.

Postup zacházení s vytištěnými QR-kódy je popsán v kapitole Bazar.

Newsletter
Kalendář akcí